بره موم چه کاربردی دارد و خواص بی نظیر بره موم

بره موم

بره موم چیست و چگونه ساخته می شود؟

 

بره موم از شیره ی درختان سوزنی برگ توسط زنبورها جمع آوری شده و با مقداری موم ترشحات خود ترکیب می کند و ماده ای چسبنده سبز رنگ مایل به قهوه ای تولید می کنند که به این ماده بره موم گفته می شود.

بره موم را در دو قسمت کندو و بیشتر از جاهای دیگر می توان مشاهده کرد، یکی ورودی یا دریچه پرواز کندو ها که از ورود هر میکروبی به داخل کندو جلوگیری شود.دوم در قسمت فوقانی و طرفین قابها.از هزاران سال پیش ، تمدنهای باستان از خواص بره موم استفاده های زیادی می کردندو به عنوان دارو به کار برده می شد.

تاریخچه استفاده از بره موه به زمان های بسیار دور برمی گردد. رومیان و یونانیان از بره موم برای درمان عفونت و التیام زخم ها استفاده می کردند. نام بره موم از ابداعات ارسطو و از واژه یونانی  propolis به معنی مدافع شهراست. ابوعلی سینا از بره موم با نام “موم سیاه” یاد کرده است و مصریان ازاین ماده به عنوان دارو استفاده می کردند.

 

برخی خاصیت های بره موم

رنگ بره موم با توجه به نوع درختان و گیاهان و نوع زنبورها متفاوت است.

بره موم در دمای ملایم، ماده ای نرم است که با افزایش سرما سفت و سخت می گردد. و در دمای 70 تا 100 درجه سانتی گراد به مایع تبدیل می گردد.

خصوصیات بیولوژیکی بره موم به ترکیب شیمیایی آن ، منابع گیاهی ، منطقه جغرافیایی و فصول آن بستگی دارد.

ترکیبات بره موم

بره موم چیست

بیش از 300 ترکیب در پرولیس مانند ترکیبات فنولیک ، اسیدهای معطر ، روغنهای اساسی ، مومها و اسیدهای آمینه شناسایی شده اند. مقالات علمی بسیاری هر ساله در مجلات مختلف بین المللی چاپ می شود و چندین گروه از محققان توجه خود را به ترکیبات شیمیایی و فعالیت بیولوژیکی بره موم معطوف کرده اند.

پنج ترکیب اصلی بره موم عبارتند از : رزین ها حدود 50 درصد ، موم و اسید های چرب حدود 30 درصد ، روغن های فرار تقریبا 10 درصد و مواد معدنی حدود 8 درصد آن را تشکیل داده است.

و هم چنین بره موم  غنی از ویتامین هایA، B1، B2 ، B3 ،بیوتین ، آلبومین کلسیم، منیزیم، آهن ، روی ، سیلیس و ۱۶ نوع اسید آمینه و مجموعه‌ای از بیو فلاونوئیدها است که در درمان بیماری های دستگاه تنفسی، قلب و عروق،کم خونی، مراقبت دندان، یبوست و بیماری های عفونی، مداوای سرطان، تقویت و بهبود دستگاه ایمنی بدن، دستگاه گوارش و حفاظت از کبد کاربرد دارد.

خواص بره موم

بره موم

 

بیش از سی سال بر روی بره موم تحقیقات انجام که بر این اساس خواص دارویی زیر به بره موم نسبت داده شده است:

قوی ترین آنتی بیوتیک طبیعی دنیا، ضد میکروب کشی، ضد سرطان ، ضد حساسیت ، ضد اسید معده ،ضد قارچ بودن، قوی ترین آنتی بیوتیک دنیا، ضد التهاب، ضد پرتو ، آنتی اکسیدان و محافظت کننده، ضد عفونی کننده و ….می باشد.

فراورده های بره موم

بره موم استخراج شده از کندو تحت فرآیندی ساده فرآوری می شود از این ترکیبات می توان به موارد زیر اشاره کرد تنتور برای مو ، عصاره گرفته شده از باکره ، پودر بره موم، پماد بره موم ، روغن‌های بره موم ، بره موم و  عسل ، دهانشویه  بره موم و…

بره موم  نخستین عامل حفاظتی طبیعی دنیا

بره موم

 به نظر شما آیا دارویی وجود دارد که با همه میکروارگانیسم های بیماری زا مبارزه کند ؟ 

 داروهایی که ما مصرف می کنیم  اکثرا برای یک میکروارگانیسم تاثیر می گذارد مثلاً ضد باکتری  چند قارچ ، ضد ویروس و

 اما این ماده در طبیعت موجود است ماده ای که زنبور عسل می سازد. بره موم نخستین عامل حفاظتی طبیعی است که خاصیت ضد عفونی کننده ، آنتی بیوتیک ، ضد قارچ ، آنتی باکتریال و ضد ویروس دارد. که زنبور هم در کندو با همین کاربرد از آن استفاده می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی