تا چه اندازه از عسل، انواع و خواص آن اطلاع دارید؟

آشنایی با عسل

عسل به دلیل ارزش دارویی از هزاران سال توسط تمدن های مختلف مورد استفاده قرار گرفته ، عسل قبل از اینکه یک خوراکی سالم باشد یک اکسیر پر ارزشی است که سال ها به عنوان یک داروی طبیعی برای طیف وسیعی از بیماری ها در پزشکی شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است .

عسل یک غذا کامل ودارو ، تنها قند طبیعی  ، یاد شده در کتاب آسمانی ، فساد ناپذیر ، ضد میکروب ، هر 100 گرم 320 کالری انرژی ، خواص درمانی متفاوت ، راحت حضم ، انرژی زا ، مقوی عضلات ، بهتر از قندو شکر ، مسکن ، طلای طبیعی و هزاران خاصیت دیگر که کمتر کسی از آن مطلع است!

در دنیا هیچ غذایی به اندازه عسل سرشار از مواد  غذایی نبوده و به اندازه ی آن نیروی کهربایی و رادیواکتیو ندارد. تمام مایحتاج بدن را به طور طبیعی داشته و حاوی بسیاری از ویتامین ها ، پروتیین ها ،آنزیم ها و مواد قندی مفید برای انسان می باشد.

نحوه ی تولید عسل توسط زنبور

تولید عسل توسط زنبور
تولید عسل توسط زنبور

عسل را زنبور از شهد گیاهان گوناگون با غلیظ کردنشان درست می کند. مقدار آب شهد گل ها معمولا20 تا 80 درصد است، زنبور این شهد را از روی گل ها جمعع آوری کرده در داخل کیسه ی مخصوصی که در بدنش قرار دارد جمع آوری می کند در بین راه مقداری دیاستاز به آن اضافه می کند بعلاوه مقداری از آب آن را هم جذب بدنش نمونه و به کمک کلیه دفع می کند. وقتی وارد کندو شد آن را داخل سلول ها قرار می دهد باز مقداری دیازتاز به آن اضافه نموده و آبش را جذب می نماید این کاررا اینقدر را در شب آنقدر تکرار میکند تا شهد کاملا غلیظ شده و تبدیل به عسل  شود.

عسل یکی از موارد نادری است که در آن هیچ میکروب یا ویروسی قادر به زندگی نیست.

انواع عسل

انواع عسل شهد افشان
انواع عسل

عسل از جهت شهد چه نوع گیاه، زمان تولید، شکل و محتوا، منطقه جغرافیایی، کیفیت، رنگ ، طعم و  بو …  شامل انواع  گوناگونی است.

بر حسب نوع گیاه

 عسل تک گل

عسلی که از یک گل خاص حاصل شده است عسل یونجه نمونه‌ای از آن است. 

 عسل چند گل

  عسلی که از چند گل حاصل شده است، عسل مرکبات نمونه‌ای از آن است. در واقع زنبورهای عسل این عسل را از گل درختان پرتقال، نارنج، گریپ فروت و نارنگی حاصل می کنند.

 بر حسب زمان تولید

 عسل بهاره: عسل بهاره در فصل بهار برداشت می شود. عسل مرکبات و اقاقیا از نمونه های آن است عسل بهاره روشن تر از عسل پاییزه است.

 عسل پاییزه:  عسلی که در فصل پاییز برداشت می شود می شود.

عسل بر حسب شکل و محتوا

عسل خام

عسلی که حرارت ندیده و با هیچ ماده دیگری مخلوط نشده، عسل خام نام عسلی خالص است و چیزی به آن اضافه یا از آن جدا نشده است.

عسل شان

عسلی  که با تکه های از شان بسته بندی شده است. شان مومی از داخل قاب جدا شده و به قطعات کوچک بریده شده و داخل ظرف و یا شیشه عسل ریخته می شود.

عسل شکرک زده یا رس کرده

عسل رس بسته شهد افشان
عسل رس زده

عسلی که به شکل کریستال و بلوری شده،  و شکرک میزند همه عسل های طبیعی بعد از مدتی شکرک میزند .

  عسل مخلوط

عسلی  که از ترکیب  چند نوع عسل  تهیه و قبل از ریختن در شیشه مخلوط شده باشد.

 عسل خالص

  به عسلی  اطلاق می شود که چیزی به آن  اضافه نشده باشد

عسل دارویی

(طبی یا درمانی):  اریکه از گیاهان داروی تهیه شده باشد و علاوه بر دارا بودن شرایط عسلی طبیعی از خواص دارویی نیز برخوردار است مثل عسل آویشن که در جهت رفع سرماخوردگی استفاده می شود .

 عسل بر حسب منطقه 

عسل شهد افشان
محل تولید عسل شهد افشان در سردسیر

عسل  بر اساس منطقه ای  که در آن تولید شده نامگذاری می‌شود، مثلا عسل گرمسیری در مناطق جنوبی ایران مثل استان فارس تولید می شود .خواص خاص خودش را دارد و به سبب گرم بودن هوا از غلظت بیشتری برخوردار است و  به همین دلیل دلیل دیر تر از عسل های سردسیری شکرک میزند .

عسل گرمسیری قیمت بالاتری دارد زیرا به دست آوردن آن هزینه بیشتری دارد و در هوای گرم تلفات بیشتری میدهند و میزان درصد تولیدی به علت کوتاهی عمر گل و گیاه و خشکی این مناطق کم است.

عسل های سردسیری

از سرگیری مربوط به مناطقی است که هوای سرد یا خنک دارند مهمترین مناطق شامل چهارمحال و بختیاری شمال غرب و غرب کشور است.

زنبور ها در این مناطق مقدار بیشتری  تولید می کنند و به همین دلیل قیمت مناسب تری دارند. 

 عسل کوهی دشتی جنگلی

عسلی که از دو نوع خاصی از زنبورهای وحشی پراکنده در سخره کوه ها،  دشت ها و درختان جنگلی درموم های زنبورساخت برداشت می شود را  عسل وحشی،  جنگلی و کوهی می گویند.                 

 عسل ارگانیک

عسلی که زنبور عسل مولد آن از گل و گیاهانی شهد گیری کرده که در رشد آنها از کودهای شیمیایی و حشره کش ها استفاده نشده است .

 در زمین های کشاورزی که عسل ارگانیک برداشت می شود حداقل سه سال از هیچگونه سموم دفع آفت استفاده نمی شود زمین فقط  با مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می شود.

 عسل طبیعی

 عسل طبیعی به عسلی اطلاق می شود که کاملا از شهد گیاهان توسط زنبور عسل جمع آوری شده باشد . حال اگر بجای شهد گیاهان به زنبور تغذیه داده شود این عسل را نمی توان عسل طبیعی دانست.

 عسل مصنوعی

  به ماد ه ای شبیه به  عسل گفته می شود که زنبور در تولید آن نقشی ندارد. برخی شرکت های سازنده مواد غذایی با استفاده از شیره ی  بعضی میوه ها مثل هندوانه، خرما، طالبی شربت غلیظی تهیه می کنند که به نام عسل مصنوعی  شناخته می شود

عسل سمی

 عسل و برخی از گیاهان سمی مثل عسل تاج الملوک شوکران  یا خرزهره عسل سمی شناخته شده اند . خوردن عسل های گیاهان سمی باعث از دست رفتن کنترل رفتار می‌شود این پدیده مربوط به تاثیر سکرآور شهد گیاهان منشا آنها است . سم سکرآور پایدار نیست و بعد از انبار شدن طولانی حتی در شرایط معمولی کاهش پیدا میکند.

عسلک

نوع دیگری از عسل را زنبورها از شیره های شیرین که روی برگ های درختان دیده می شود و حالت چسبندگی به درختان می دهد را جمع آوری می کنند به حاصل این عسل ،عسلک گفته می شود.

خواص چند نوع عسل پر مصرف

عسل گون

تقویت عمومی بدن ،تقویت قلب ، نشاط آور و ضد التهاب مثانه و پروستات ، روماتیسم، سنگ کلیه ، ورم معده ، کمر درد و پا درد.

عسل آویشن

ضد سرفه ، زخم معده ، خستگی ، ضعف و بی حالی ، تنگی نفس

عسل یونجه و شبدر

نشاط آور و آرام بخش اعصاب ، خون ساز ، مفید برای خون دماغ به دلیل وجود ویتامین های A , K ، کاهش لرزش اندام و اختلاال در عادت ماهیانه خانم ها.  

عسل  شوید

انرژی زا ، زیاد کننده ی شیر مادر ، مقوی معده ، ارامش دهنده و حاوی اسید های معدنی

عسل زول

تصفیه کننده ی کبد و صفرا ، ضد کم خونی ، درمان سردردهای میگرنی ، عصبی و سینوزیت

چند گیاه

تقویت کبد ، درمان دردهای مفصلی ، پوکی استخوان ، تصفیه کننده ی خون ، بی خوابی ، تقویت دستگاه گوارش

عسل بهار نارنج

درمان اختلالات عصبی ، تپش قلب ، سردردهای عصبی ، آرام بخش و نشاط آور

عسل گیشنیز

ضد سرفه های تحریکی ، سهولت در هضم غذا ، ضد صرع و تشنج ، حساسیت ، تنگی نفس و دردهای مفصلی

رنگ عسل

عسل بر اساس اینکه از شهد چه  گلی هست و به کدام منطقه تعلق دارد رنگش متفاوت است . طیف رنگ های عسل از سفید تا تیره متغیر هست مثلا عسل  اقاقیا به رنگ سفید می زند، عسل اسپرس زرد ، عسل بهار نارنج زرد طلایی است، عسل آویشن قرمز،عسل نارون قهوه ای و عسل کنار تیره می باشد.

همه ی اینها عسل خوب و طبیعی هستند ولی بخاطر گلی که زنبورها تغذیه می کنند رنگشان متفاوت است. پس این نظریه غلط است که عسل خوب رنگ تیره دارد.

راه های شناخت عسل مرغوب

تشخیص عسل
تشخیص عسل طبیعی

 

برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی راه های متفاوتی وجود دارد که برخی از راه ها از تجربیات مردم حاصل شده و برخی از نتایج علمی بدست آمده است.

تشخیص قطعی عسل طبیعی

بهترین شیوه شناسایی عسل طبیعی از تقلبی انجام آزمایش علمی بر روی عسل است ، که از سوی آزمایشگاه ها و توسط افراد آموزش دیده و متخصص انجام می شود.

مهم ترین راه شناخت عسل  به فروشنده یا تولید کننده آن است

درباره ی طبیعی یا مصنوعی بودن عسل و طرز تشخیص آن عده ای عقیده دارند عسل  وقتی رس زده و کدر می شود تقلبی است و عسل طبیعی همیشه صاف و شفاف باقی می ماند، وقتی عسل خریداری شده پس از مدتی کدر و ته نشین شده ناراحت می شوند و به فروشنده اعتراض می کنند ، این هم یکی از نظریه های اشتباهی است  که در کشور ما رایج است . دلیل رس بستن عسل وجود دیاستاز و و گلوکز می باشد که عسل های تقلبی فاقد این خاصیت می باشند .

البته زمان ته نشین شدن عسل های مختلف فرق می کند، مثلا عسل اقاقیا به چهارسال وقت احتیاج دارد که ته نشین شود ولی عسل للکی و کلزا یک هفته پس از استخراج ته نشین و سفت می شود.

بنابراین نتیجه می گیریم هر عسلی که بعد از مدتی ته نشین شد حتما سالم و طبیعی است ، وهرگاه عسل ته نشین نشد ممکن است تقلبی باشد که تشخیص آن به عهده آزمایشگاه است ، در آزمایشگاه ها مقدار ساکارز رو مورد برسی قرار می دهند اگر مقدار ساکارز بیش از 5 درصد باشد عسل طبیعی نیست البته در برخی از عسل ها مثل کنار تا ساکارز 8 درصد هم طبیعی است.

راه دیگیری که برای تشخیص عسل برای مصرف کننده وجود دارد قدرت لامسه است که خداوند در اختیارش گذاشته است، چشمانش شکل ظاهری عسل را ارزیابی می‌کند و با  بینی آن را بو می کند و با زبانش آن را مزمزه می نماید اگر مجموعه  اینها باب طبعش بود وعسل به‌خصوص عطر و طعم گلها را داشت این عسل ،عسل واقعی است است و ارزش آن را دارد که بهای آن را در حد معقول و بپردازد.

روش های مصرف و نگهداری

عموما مصرف سه تا پنج قاشق غذا خوری در روز کافی است .رژیم خوب این است که صبگاه یک یا دو قاشق عسل همراه با غلات مصرف شود  زیرا اول صبح قند بدن در پایین ترین حد معمول است و برای آغاز روز عسل، خوراکی مفیدی خواهد بود. و قبل از خواب شب  قاشق دیگر خورده شود.

در رابطه با نگهداری عسل بهتر است در یخچال قرار ندهیم و در ظروف در بسته نگهداری شود  هم چنین دور از مواد بو دار باشد و مهم تر از این موارد این که عسل دارا ی خاصیت اسیدی بوده و نگهداری آن در ظروف فلزی توصه نمی شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی